ÜLKEMİZDE ISI YALITIMI
  
 
Türkiye’de Isı Yalıtımı ve TS 825
Ülkemizde yıllar boyunca devam eden yapılardaki enerji kayıpları TS 825 (binalarda ısı yalıtım kuralları) ile sona erdirilmiştir. Daha sonra yayınlanan standartlar ve yönetmelikler binalardaki enerji kayıplarını minimize etmektedir.

TS 825 binalardaki ısı yalıtımının tam olarak yapılmasını sağlar. TS 825’e göre yapılan hesaplamalarda bina için hesaplanan ısıtma enerjisi miktarı Qhesap, binanın bir yıl içinde sınırlandırılan enerji ihtiyacı ise Qyıl olarak adlandırılır. Yapılacak hesaplamalarda Qhesap değerinin daima Qyıl’dan küçük olması istenir. Qhesap > Qyıl ise yalıtım kalınlıkları Qhesap < Qyıl olana kadar arttırılarak gerekli optimum yalıtım kalınlıkları elde edilir.

Türkiye’de Isı Yalıtımı ve TS 825
Binalarda yapılması gereken yalıtım kalınlığı çeşitli yapı malzemelerinin bir araya gelerek oluşturduğu ısı geçiş değerleri (U) ile hesaplanır.

U = 1/R U = 1 m2’de duvarda 1°C’de ısı farklılığına karşılık gelen enerji miktarı (W/m2 K) R = Isı geçiş direnci (m2 K/W) R = d / λ d : yalıtım kalınlığı λ : ısı iletkenlik katsayısı (w/mK) λ değeri yapı malzemesinin yapısına bağlı olarak ısıyı ne kadar ilettiğinin göstergesidir. λ değeri ne kadar düşük olursa malzeme o kadar iyi ısı yalıtımı yapar.

Yoğuşma Kontrolü
TS 825, binaları sadece ihtiyacı olan ısı enerjisi miktarı cinsinden değil aynı zamanda kesitlerde yoğuşan su buharı miktarı cinsinden de denetler. Kesitlerde oluşması muhtemel su buharı miktarının (yoğuşma peryodunun) her zaman buharlaşan su buharı miktarından (buharlaşma peryodu) düşük olması istenir. Bu durumda hem kullanılan yalıtım sistemlerinin yaz-kış görevlerini tam olarak yapması sağlanmış olurken, yaşama alanlarında da nem, küf ve mantar gibi sağlığa zararlı maddelerin oluşması engellenir. Thermostar Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, TS 825’e tam uyumlu, nefes alan, yüksek performanslı bir ısı yalıtım sistemidir. Isı Transferinde Sistem Kesitinin Davranışı
> Dış Mekan Ürünleri
   - Söveler
   - Denizlikler
   - Silmeler
   - Payandalar
   - Desenli Silmeler
   - Kaplamalar
   - Aksesuarlar
   - Köşe Profilleri
   - Küpeşteler
   - Sütunlar
   - Çıtalar
   - Desenler
   - Pencereler

> İç Mekan Ürünleri
   - Kartonpiyer
   - Tavan ve Duvar Kaplamaları

> Dekoratif Mantolama Panelleri
   - Dekoratif Kaplamalar

> Thermostar Düz Mantolama Paket Sistemi
   - Isı Yalıtımı Nedir?
   - Thermostar Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerinin Faydaları
   - Ülkemizde Isı Yalıtımı
   - TS EN 13499 Nedir?
   - TS EN 13499 Sistem Değerlendirmesi
   - Sistem Şeması ve Ürünler
   - Uygulama
   - Uygulama Öncesi
   - Thermostar Renk Dünyası

> Teknik Bilgiler
   - Söve Hakkında
   - EPS Hakkında
   - Kartonpiyer Hakkında
   - Söve Uygulaması
   - Kartonpiyer Uygulaması
   - Dokular
   - Avantajlarımız

> Galeri
   - Tasarım Galeri
   - Uygulama Galeri
 

2012 ® Star Söve | Tüm hakları saklıdır.